Bosé boty

tzv. Barefood

Bosé boty – tzv. Barefood

Bosé boty jsou naprosto nevhodné pro chození ve městě. Ani běhání v nich není bez rizika, pozor na to! Zdravá móda, nebo jen reklamní trik devastující nohy? Názory na bosé boty, tzv. barefooty, se liší. Jedni tvrdí, že tyto boty předcházejí úrazům spojeným s během, posilují svaly a podporují přirozený pohyb. Druzí s tím ale nesouhlasí, hlavně proto, že lidé neumějí techniku bosé chůze využívat, a koledují si tím o zdravotní problémy.

Určitě jste o nich slyšeli i vy. Dost možná někde ve městě na ulici v nich vykračoval mladík, který budí dojem naprostého souznění s přírodou. Zdá se, že jde bos, při bližším ohledání zjistíte, že má na nohou prazvláštní boty – barefoot. Je to speciálně vyvinutá obuv, která má simulovat chůzi naboso, která je pro lidi přirozená a hlavně zdravá.

Takto alespoň proklamují význam bosých bot jejich výrobci. Před rokem ale podalo mnoho zákazníků v Americe žalobu na jednu společnost, která tyto boty vyrábí, že reklama je lživá a že nikdy nebylo dokázáno, že by tyto boty měly skutečně zdravé účinky. Společnost soud prohrála a nespokojeným zákazníkům musela zaplatit.
Barefooty nejsou vhodné pro chození ve městě.

Tradice našich předků

Většina zastánců těchto bot je doporučuje i na běhání. Odkazují na tradici našich předků, kteří přece také běhali bosi. Ale zapomínají na to, že se pohybovali po úplně jiných površích než dnes my. Dalším argumentem pro je, že se eliminuje riziko zranění a že i celková technika, kdy se dopadá na středonoží a odráží z palce, je pro nohy mnohem lepší.

Podle fyzioterapeutky Jany Šimonkové je to ale pro nohu devastující. „Údajně tento styl běhu má urychlit odraz a zvýšit rychlost. Jenže naše noha je stvořena přírodou k dopadu na zevní okraj paty. Proto je patní kost tak silná,“ vysvětluje. Sama se pak ve své ordinaci setkala s pacienty, kteří měli problémy způsobené přesně tímto běháním.

Autor: www.blesk.cz a www.coka.cz (česká obuvnická a kožedělná asociace)

Valgózní kotník

Valgózní (vbočené) postavení patní kosti se stává stále častějším jevem, který ČOKA při Diagnostických a poradenských dnech pozoruje. Takové postavení způsobuje především nevhodná dětská necertifikovaná obuv.
Jednoduchou pasivní korekcí vhodné vkládací stélky do obuvi, s pevným vedením paty, se může vbočené postavení ihned zkorigovat, viz Obr č.2. Takovou korekci je však nutné používat postupně.

Aktivní korekcí je cvičení nohou, které vám doporučí fyziterapeuti, nebo rehabilitační odborníci.

K vhodné vkládací stélce je také třeba kvalitní dětské certifikované obuvi s pevným opatkem..

Autor článku: Česká obuvnická a kožedělná asociace